Amphenol Communications Solutions 10018783-11203TLF
Conn PCI Express Card Edge SKT 164 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray
Datasheets & Documents
IHS
Datasheet7 pages5 years ago
Amphenol ICC / FCI
Arrow Electronics
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date2006-06-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Amphenol Communications Solutions10018784-10203TLF
Card Edge Connector, Dual Side, 1.57 mm, 164 Contacts, Through Hole Mount, Straight, Solder
Amphenol Communications Solutions10018784-10213TLF
Card Edge Connector, 164 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, Solder Terminal
Conn PCI Express Card Edge SKT 36 POS 2mm Solder ST Thru-Hole PCI Express Frame
Descriptions
Descriptions of Amphenol Communications Solutions 10018783-11203TLF provided by its distributors.
PCI Express® GEN 3 Card Edge, Storage and Server Connector, Vertical, Through Hole, x16, 164 Positions, 1.00mm (0.039in) Pitch
1mm Direct Insert 164P -55閳╁剤+85閳 Plugin,P=1mm Edgeboard Connectors ROHS
Card Edge Connector, 164 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.039 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Black Insulator
PCI EXPRESS TH 164P-10018783-11203TLF ROHS COMPLIANT: YES
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039