Altech 2ALP6LB-024
Push Button Switch Operator 22mm Blue LED Illuminated Projecting Head Momentary 24V
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Altech 2ALP6LB-024.
Electro Sonic
Datasheet3 pages0 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Introduction Date2023-04-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
APEM 1223A2ULCSA SWITCH, PUSHBUTTON, SPST-NO, 8A, 250V
APEM1202A2
Switch Push Button N.C. SPST Round Plunger 8A 250VAC 24VDC Momentary Contact Screw Panel Mount
Switch Push Button N.O. SPST Round Plunger 3A 250VAC 24VDC Momentary Contact Panel Mount Screw
Switch Emergency Stop N.O./N.C. SPST/SPST Mushroom Button 5A 250VAC 250VDC 32N Screw Panel Mount
NKK SwitchesSB221TNO
Switch Push Button OFF (ON) SPST Round Plunger 3A 250VAC Momentary Contact Screw Panel Mount
Push Button Switch Operator 22mm Blue LED Illuminated Projecting Head Momentary 110V
Descriptions
Descriptions of Altech 2ALP6LB-024 provided by its distributors.
Altech 2ALP6LB-024 LED Illuminated Metal Projecting Operator, Blue, 24V AC/DC, 22mm
PUSH BUTTON, PANEL MOUNT, 4/0.5 A, NC+NO, SCREW, OVER 1 MILLION OPERATIONS
Push Button Oper. 22 mm, Ill. Proj. Hd, Mom, Blue, 24 V
Illuminated Pushbutton Operator Blue LED
CONFIG SW BODY PUSHBUTTON ILLUM
Push Button, 22mm, LED illum., Metal, Blue