Abracon ATCA-06-301M-V
Inductor Power Unshielded Toroid 300uH 20% Powdered Iron 5A 0.064Ohm DCR RDL Tray
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ATCA-06-301M-V.
IHS
Datasheet4 pages6 years ago
JRH Electronics
Newark
Sager Electronics
Inventory History
3 month trend:
-1.42%
CAD Models
Download Abracon ATCA-06-301M-V symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Bourns2318-V-RC
INDUCTOR, TOROID,HIGH CURRENT, 330 UH,+/-15%, 0.067 OHM DCR MAX, VERTICAL
Bourns2318-H-RC
INDUCTOR, TOROID,HIGH CURRENT, 330 UH,+/-15%, 0.067 OHM DCR MAX, HORIZONTAL
Inductor High Current Toroid 330uH/141.9uH 15% 1KHz 4A 0.077Ohm DCR RDL
CoilcraftPCV-2-274-05L
General Purpose Inductor, 270uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core
Descriptions
Descriptions of Abracon ATCA-06-301M-V provided by its distributors.
POWER INDUCTORS-LEADED FIXED IND 300UH 5A 64 MOHM ROHS COMPLIANT: YES
INDUCTOR, 300UH, 5A, 20%, RADIAL; Product Range: ATCA Series; Inductance: 300µH; RMS Current (Irms): 5A; DC Resistance Max: 0.064ohm; Inductance Tolerance: ± 20%; SVHC: No SVHC (15-Jan-2019)