Abracon ASVTX-09-16.000MHZ-T
ASVTX-09 Series 16 MHz 5 x 3.2 mm 3 V ±0.5 ppm Voltage Controlled Oscillator
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ASVTX-09-16.000MHZ-T.
IHS
Datasheet2 pages5 years ago
Sager Electronics
Future Electronics
Abracon SCT
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Oscillator TCXO 16MHz ±2ppm (Tol) ±2.5ppm (Stability) 15pF HCMOS 55% 3.3V 4-Pin SMD T/R
ECS InternationalECS-TXO-3225-160-TR
Oscillator TCXO 16MHz ±1.5ppm (Tol) ±2.5ppm (Stability) 15pF HCMOS 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
ECS InternationalECS-TXO-5032-160-TR
Clipped Sine Output Oscillator, 13MHz Min, 52MHz Max, 16.368MHz Nom
Oscillator TCXO 14.7456MHz ±1.5ppm (Tol) ±2.5ppm (Stability) 15pF HCMOS 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Abracon ASVTX-09-16.000MHZ-T provided by its distributors.
Oscillator, Vctxco, 16.000Mhz, 2.5Ppm, 5 X 3.2 X 1.5, 3 Vdc Rohs Compliant: Yes
Oscillator VC-TCXO 16MHz ±0.5ppm (Tol) ±2.5ppm (Stability) 10pF Clipped Sinewave 3V 4-Pin SMD T/R
TCXO Oscillators The factory is currently not accepting orders for this product.
VCTCXO, 16 MHz, 2.5 ppm, Clipped Sinewave, 3 V, SMD, 5mm x 3.2mm, ASVTX-09
Clipped Sine Output Oscillator, 10MHz Min, 44.545MHz Max, 16MHz Nom
XTAL OSC VCTCXO 16.0000MHZ SNWV, 5x3.2mm, RoHS