Abracon ASTX-H11-16.000MHZ-T
Oscillator TCXO 16MHz ±2ppm (Tol) ±2.5ppm (Stability) 15pF HCMOS 55% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ASTX-H11-16.000MHZ-T.
Inventory History
3 month trend:
-6.01%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
Introduction Date2012-07-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
ECS InternationalECS-TXO-5032-160-TR
Oscillator TCXO 16MHz ±1.5ppm (Tol) ±2.5ppm (Stability) 15pF HCMOS 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
ECS InternationalECS-TXO-3225-147.4-TR
Oscillator TCXO 14.7456MHz ±1.5ppm (Tol) ±2.5ppm (Stability) 15pF HCMOS 60% 3.3V 4-Pin SMD T/R
XTAL OSC TCXO 14.7456MHZ HCMOS / 14.7456 MHz TCXO HCMOS Oscillator 3.3V 4-SMD, No Lead
ASVTX-09 Series 16 MHz 5 x 3.2 mm 3 V ±0.5 ppm Voltage Controlled Oscillator
ASVTX-09 Series 14 MHz 5 x 3.2 mm 3 V ±2.5 ppm Voltage Controlled Oscillator
TCXO Oscillators The factory is currently not accepting orders for this product.
Descriptions
Descriptions of Abracon ASTX-H11-16.000MHZ-T provided by its distributors.
TCXO, Oscillator, 16 MHz, 2.5 ppm, SMD, 3.2mm x 2.5mm, HCMOS, 3.3 V, ASTX-H11
ASTX Series 16MHz 2.5ppm -30+75C 3.2 x 2.5 x 1.00mm OSC TCXO
XTAL OSC TCXO 16.0000MHZ HCMOS, 3.2x2.5mm, RoHS
Abracon SCT
3.3V ¡À2.5ppm 16MHz ¡À2ppm 3.2mm*2.5mm*1.1mm
HCMOS Output Clock Oscillator, 16MHz Nom