Abracon ASDMB-33.333MHZ-LY-T
Oscillator MEMS 33.333MHz ±10ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V 4-Pin QFN SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ASDMB-33.333MHZ-LY-T.
IHS
Datasheet5 pages15 years ago
element14 APAC
Master Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Abracon SCT
Inventory History
3 month trend:
-28.84%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
62,455
Authorized Distributors
6
Frequency
33.333 MHz
33.333 MHz
33.333 MHz
Frequency Stability
10 ppm
10 ppm
10 ppm
Max Supply Current
16 mA
15 mA
15 mA
Operating Supply Voltage
3.3 V
3.3 V
3.3 V
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Supply Chain
Country of OriginThailand
Introduction Date2012-02-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
Oscillator MEMS 33.333MHz ±10ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V/2.5V/3.3V Automotive 4-Pin QFN SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Abracon ASDMB-33.333MHZ-LY-T provided by its distributors.
MEMS Oscillator, Ultra Miniature, 33.333 MHz, SMD, 2.5mm x 2mm, 10 ppm, 3.3 V
CRYSTAL, MEMS CLOCK OSCILLATOR, 33.3330MHZ LVCMOS, 2.5X2.0X0.85MM, ASDMB SERIE
MEMS OSC XO 33.3330MHZ LVCMOS / 33.333 MHz XO (Standard) LVCMOS Oscillator 1.8V ~ 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
MEMS OSCILLATOR, 33.333MHZ, SMD, 2.5X2MM; Frequency Nom: 33.333MHz; Oscillator Case: SMD, 2.5mm x 2mm; Frequency Stability + / -: 10ppm; Supply Voltage Nom: 3.3V; Product Range: Pure Silicon ASDMB Series; Operating Temperature Min: -40°C