Abracon AIUR-16-6R8K
General Purpose Inductor, 6.8uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon AIUR-16-6R8K.
Abracon SCT
Inventory History
3 month trend:
-100%
CAD Models
Download Abracon AIUR-16-6R8K symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2004-10-14
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 months ago)
LTB Date2026-02-25
Related Parts
Ind Power 6.8uH 10% 7.9MHz Ferrite 1.6A Axial T/R
Ind RF Choke Bobbin Core 6.8uH 10% 7.96MHz Ferrite 1.6A AXL Bag
Wurth Elektronik744766906
1.06MHz 42MHz 1.025A 30@1.06MHz 6.8¦ÌH 290m¦¸ ¡À10% 1812 , 4.5mm*3.2mm*3.4mm
Inductor Power Unshielded Wirewound 6.8uH 10% 1KHz Ferrite 5.3A 0.026Ohm DCR AXL Bag
RF Choke Wirewound 6.8uH 10% 7.96MHz 20Q-Factor Ferrite 3.7A 0.035Ohm DCR RDL Bag
Inductor Chip Wirewound 6.8uH 10% 7.96MHz 50Q-Factor Ferrite 0.285A 1.2Ohm DCR 1812 T/R
Descriptions
Descriptions of Abracon AIUR-16-6R8K provided by its distributors.
Power Inductors - Leaded FIXED IND 6.8UH 1.3A 29 MOHM TH
UNSHIELDED DRUM CORE INDUCTOR, 6.8UH, 10%, 0.029OHM, 2.1A, 1
Power Inductor 6.8uH 1.3A 29mΩ, AIUR-16 , RoHS
Abracon SCT
AIUR-16 Radial Vertical Cylinder 0.276Dia 7.00mm 6.8muH