Abracon ACO-18.432MHZ-EK
Crystals / Oscillators / Resonators 18.432MHz 5V
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ACO-18.432MHZ-EK.
DigiKey
Datasheet1 page24 years ago
Electro Sonic
Sager Electronics
Abracon SCT
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
-3.47%
CAD Models
Download Abracon ACO-18.432MHZ-EK symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 years ago)
Related Parts
Oscillator, 18.432 MHz, 30 ppm, Through Hole, 12.7mm x 12.7mm, HCMOS/TTL, 5 V, ACH Series
Oscillator XO 20MHz ±30ppm 15pF HCMOS/TTL 55% 5V 4-Pin Metal DIP Thru-Hole Tube
Oscillator, 20 MHz, 30 ppm, Through Hole, 20.2mm x 12.6mm, HCMOS/TTL, 5 V, ACO Series
Oscillator MEMS 18.432MHz ±25ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 2.5V/3.3V 6-Pin CDFN SMD Tube
3.2x2.5 Timing XO 1.8432 MHz CMOS 3.3V 25ppm -40 to 85C
7.0x5.0 Timing XO 1.8432 MHz CMOS 3.3V 25ppm -40 to 85C
Descriptions
Descriptions of Abracon ACO-18.432MHZ-EK provided by its distributors.
Standard Clock Oscillators XTAL OSC XO 18.4320MHZ HCMOS TTL
Oscillator, 18.432Mhz, Through Hole; Product Range:Aco Series; Operating Temperature Min:-20°C; Operating Temperature Max:70°C; Crystal Terminals:Through Hole; Frequency:18.432Mhz; Load Capacitance:15Pf; No. Of Pins:4Pins Rohs Compliant: Yes |Abracon ACO-18.432MHZ-EK