Abracon ABM3B-40.000MHZ-B2-T
Crystal 40MHz ±20ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 4-Pin CSMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ABM3B-40.000MHZ-B2-T.
IHS
Datasheet3 pages12 years ago
Upverter
Master Electronics
Mouser
Newark
Inventory History
3 month trend:
-13.55%
Country of OriginMainland China
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.60.00.60
Introduction Date2015-08-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
Crystal 40MHz ±20ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 18pF FUND 35Ohm 4-Pin Ultra Mini-CSMD T/R
Crystal 40MHz ±20ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 18pF FUND 25Ohm 2-Pin Mini-CSMD T/R
Crystal 44MHz ±20ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 18pF FUND 35Ohm 4-Pin Ultra Mini-CSMD T/R
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 40MHz Nom
Crystal 40MHz ±15ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 8pF FUND 50Ohm 4-Pin SMD T/R
Crystal 40Mhz 3225(3.2x2.5x0.8mm) ±20PPM (Tol) ±50PPM (Stability) -40 to 125C 8pf T/R
Descriptions
Descriptions of Abracon ABM3B-40.000MHZ-B2-T provided by its distributors.
Crystal, Standard, 40 MHz, SMD, 5mm x 3.2mm x 1.1mm, 50 ppm, 18 pF, 20 ppm, ABM3B
ABM3B Series 40 MHz ±20 ppm 18 pF -20 to +70 °C Surface Mount Ceramic Crystal
Crystal, 40Mhz, 18Pf, Smd; Crystal Case:-; Frequency Stability +/-:50Ppm; Load Capacitance:18Pf; Product Range:Abm3B Series; Operating Temperature Min:-20°C; Operating Temperature Max:70°C; Crystal Mounting Type:Smd; Esr:50Ohm Rohs Compliant: Yes |Abracon ABM3B-40.000MHZ-B2-T