Abracon ABM8-44.000MHZ-B2-T
Crystal 44MHz ±20ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 18pF FUND 35Ohm 4-Pin Ultra Mini-CSMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ABM8-44.000MHZ-B2-T.
IHS
Datasheet2 pages18 years ago
Sager Electronics
Mouser
Master Electronics
Newark
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Introduction Date2015-12-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Crystal 40MHz ±20ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 18pF FUND 35Ohm 4-Pin Ultra Mini-CSMD T/R
Crystal 48MHz ±20ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 18pF FUND 35Ohm 4-Pin Ultra Mini-CSMD T/R
Crystal 48MHz ±20ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 18pF FUND 25Ohm 2-Pin Mini-CSMD T/R
Descriptions
Descriptions of Abracon ABM8-44.000MHZ-B2-T provided by its distributors.
Crystal, Miniature, 44 MHz, SMD, 3.2mm x 2.5mm, 50 ppm, 18 pF, 20 ppm, ABM8 Series
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 44MHz Nom
CRYSTAL 44.0000MHZ 18PF SMD, 3.2x2.5mm, RoHS
Abracon SCT
18pF ¡À20ppm ¡À50ppm 44MHz 35¦¸ 10¦ÌW 3.2mm*2.5mm*800¦Ìm
Crystal, 44Mhz, 18Pf, Smd; Crystal Mounting Type:Smd; Crystal Terminals:Surface Mount (Smd, Smt); Crystal Type:Standard; Esr:50Ohm; Frequency:44Mhz; Frequency Stability:50Ppm; Frequency Tolerance:± 20Ppm; Load Capacitance:18Pf Rohs Compliant: Yes |Abracon ABM8-44.000MHZ-B2-T