Abracon ABLS2-11.0592MHZ-D4Y-T
Crystal 11.0592MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 2-Pin HC-49/US SMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ABLS2-11.0592MHZ-D4Y-T.
IHS
Datasheet3 pages18 years ago
Datasheet3 pages18 years ago
Sager Electronics
JRH Electronics
Abracon SCT
Newark
Inventory History
3 month trend:
-44.69%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Introduction Date2014-06-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
Crystal, Microprocessor, 11.0592 MHz, SMD, 11.4mm x 4.7mm x 2.7mm, 30 ppm, 18 pF, 30 ppm, ABLS3
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 11.0592MHz Nom
Crystal 12MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 2-Pin HC-49/US SMD T/R
Crystal 10MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 2-Pin HC-49/US SMD T/R
ECS InternationalECS-120-18-5PLX-GN-TR
Crystal 12MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 2-Pin SMD T/R
HC49 Through Hole MHz Quartz Xtal / Metal, +/-30ppm @25C, +/-30ppm (-20 to 70C),
Descriptions
Descriptions of Abracon ABLS2-11.0592MHZ-D4Y-T provided by its distributors.
ABLS2 Series 11.0592 MHz ±30 ppm 18 pF -40 to +85 °C SMT Microprocessor Crystal
11.0592MHz Surface Mount Crystal 18pF ±30ppm ±30ppm HC-49S-SMD Crystals ROHS
CRYSTAL, 11.0592MHZ, 18PF, HC-49US; Freq; CRYSTAL, 11.0592MHZ, 18PF, HC-49US; Frequency Nom: 11.0592MHz; Crystal Case: SMD, 11.4mm x 4.65mm; Frequency Stability + / -: 30ppm; Load Capacitance: 18pF; Frequency Tolerance + / -