Abracon ABLNO-V-96.000MHZ-T
Oscillator VCXO 96MHz ±28ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Abracon ABLNO-V-96.000MHZ-T.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Future Electronics
Electro Sonic
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
825
Authorized Distributors
6
Case/Package
SMD/SMT
SMD/SMT
Number of Pins
4
Max Frequency
Frequency
96 MHz
96 MHz
Max Duty Cycle
Interface
Frequency Stability
18 ppm
18 ppm
Load Capacitance
15 pF
15 pF
Min Supply Voltage
3.135 V
3.135 V
Max Supply Voltage
3.465 V
3.465 V
Supply Chain
Country of OriginSouth Korea
Introduction Date2013-08-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Oscillator XO 96MHz ±28ppm 15pF LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin SMD Cut Tape
Silicon Lab511BCA100M000BAG
Differential/single-ended; single frequency XO; OE pin 1; 0.1-250 MHz
Oscillator VCXO 100MHz ±28ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 3.3V 4-Pin SMD T/R
Silicon Lab530BB100M000DG
Differential/single-ended; single frequency XO; OE pin 2 (pin 1 for CMOS); 10-1417 MHz
Silicon Lab501JCA100M000CAG
SMD Crystal Oscillator 100MHz 3.3V 15pF 4-Pin DFN Cut Tape
Oscillator MEMS 100MHz ±20ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 1.8V 4-Pin SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Abracon ABLNO-V-96.000MHZ-T provided by its distributors.
Oscillator, Voltage Controlled, LVCMOS, 96 MHz, SMD, 14.3mm x 8.7mm, 3.3 V
ABLNO Series 96 MHz 3.3V ±28 ppm -40°C to +85°C Surface Mount Oscillator
OSCILLATOR, ULTRA-LOW NOISE XO / VCXO, 9.2 X 14.8 X 5.5 MM, 96.000MHZ, ABLNO
Xtal Osc Vcxo 96.0000Mhz Lvcmos/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon ABLNO-V-96.000MHZ-T
0V~3.3V 3.135V 3.465V 15pF 96MHz 14.3mm*8.7mm*5.5mm
XTAL OSC VCXO 96.0000MHZ LVCMOS, 14.3x8.7mm, RoHS
Abracon SCT
LVCMOS Output Clock Oscillator, 96MHz Nom