3M N7E50-M516RB-50-WF
PCMCIA Connector, 50 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, Surface Mount Terminal
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for 3M N7E50-M516RB-50-WF.
element14 APAC
Datasheet6 pages15 years ago
Datasheet6 pages16 years ago
Factory Futures
Mouser
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+202%
CAD Models
Download 3M N7E50-M516RB-50-WF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.40
Introduction Date2007-05-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE Connectivity5788667-1
RIGHT ANGLE SURFACE MOUNT MEMORY CARD CONNECTOR, WITH SOLDER TERMINATION
TE Connectivity5120615-1
Board Connector, 50 Contact(s), 2 Row(s), Male, Right Angle, Surface Mount Terminal
Conn Compact Flash Card HDR 50 POS 0.635mm Solder RA SMD T/R
Conn Compact Flash Card HDR 50 POS 0.635mm Solder RA SMD 0.5A
Connector 50pin ,- 6.64mm CompactFlash - Type I , 46.6mm*26.5mm*26.5mm
Descriptions
Descriptions of 3M N7E50-M516RB-50-WF provided by its distributors.
Conn Compact Flash Card HDR 50 POS 0.635mm Solder RA SMD T/R 0.5A
Connector 50pin ,- 8.3mm CompactFlash - Type I,II , 49.94mm*38.65mm
Cardedge & Backplane Connectors CRD HDR 2mm STANDOFF SMT NORMAL 30u GLD
Cheese Slotted Screw M8 X 1.25 Thread 70mm Lg Natural Nylon