Omron LY4N-DC12
Power Relay 12VDC 10A 4PDT(28x41.5x42.4)mm Socket
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Omron LY4N-DC12.
IHS
Datasheet16 pages23 years ago
Electro Sonic
Sager Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
X-ON
Inventory History
3 month trend:
-78.79%
Supply Chain
Country of OriginIndonesia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.41.00.20
Introduction Date2005-03-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
General Purpose Relay, LY Series, Power, Non Latching, 4PDT, 12 VDC, 10 A RoHS Compliant: Yes
RELAY, E-MECH, GEN PURP,4PDT, CUR-RTG 10A, CTRL-V 12DC, VOL-RTG 250/125AC/DC,14 PIN
Electromechanical Relay 4PDT 10A 12VDC 100Ohm Socket
PanasonicSP4-P-DC12V
Compact Power Relay, 4 Form C, 15A 250VAC 10A 30VDC, PC Board Terminal Type
PanasonicSP4-DC12V
Compact Power Relay, 4 Form C, 15A 250VAC 10A 30VDC
PanasonicSP4-L2-DC12V
Compact Power Relay, 4 Form C, 10A 250VAC 10A 30VDC, 2 Coil Latching
Descriptions
Descriptions of Omron LY4N-DC12 provided by its distributors.
Plug-In, General Purpose Relay, Square, 10 A, 14 Pins, Quick Connect
Relay; General Purpose; MY; DPDT; Plug-In; No Ind; 100/110 VAC
Power/Signal Relay, 4PDT, Momentary, 0.12A (Coil), 12VDC (Coil), 1500mW (Coil), 10A (Contact), 24VDC (Contact), DC Input, AC/DC Output, Panel Mount
RELAY, GENERAL PURPOSE, LY, 4PDT, PLUG-IN 12 VDC
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 12V
Power Relay, 4Pdt, 10A, 12Vdc, Socket; Contact Configuration:4Pdt; Coil Voltage:12Vdc; Contact Current:10A; Product Range:Ly Series; Relay Mounting:Socket; Coil Type:Non Latching; Contact Voltage Vac:110V; Relay Terminals:Plug In Rohs Compliant: Yes |Omron Industrial Automation LY4N-DC12