Fairchild Semiconductor FQB22P10
Power Field-Effect Transistor, 22A I(D), 100V, 0.125ohm, 1-Element, P-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor...
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Fairchild Semiconductor FQB22P10.
IHS
Datasheet9 pages23 years ago
iiiC
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
30,168
Authorized Distributors
0
Mount
Surface Mount
Case/Package
D2PAK
Drain to Source Voltage (Vdss)
-100 V
Continuous Drain Current (ID)
22 A
22 A
Rds On Max
125 mΩ
Collector Emitter Breakdown Voltage
Max Collector Current
Transition Frequency
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.29.00.95
Introduction Date1999-12-08
Descriptions
Descriptions of Fairchild Semiconductor FQB22P10 provided by its distributors.
Power Field-Effect Transistor, 22A I(D), 100V, 0.125ohm, 1-Element, P-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263AB
100V P-Channel MOSFET