STMicroelectronics STM32F031K6T6
Mainstream ARM Cortex-M0 Access line MCU with 32 Kbytes Flash, 48 MHz CPU, motor control
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for STMicroelectronics STM32F031K6T6.
ODG (Origin Data Global)
Datasheet106 pages9 years ago
Future Electronics
Upverter
STMicroelectronics
TME
Inventory History
3 month trend:
-23.43%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.25
Introduction Date2015-12-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
STMicroelectronicsSTM32F051K6T6
STM32F051K6T6,32bit ARM Cortex M0 Microcontroller,48MHz,32 kB Flash,32-Pin LQFP
STMicroelectronicsSTM32F051K6T7
ARM-BASED 32-BIT MCU RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, CORTEX-M0 CPU, 48MHz, CMOS, PQFP32
STMicroelectronicsSTM32F051K6T6TR
RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, CORTEX-M0 CPU, 48MHz, CMOS, PQFP32
NXP SemiconductorsMKL05Z32VLC4
Kinetis KL05: 48MHz Cortex-M0+ Ultra-Low Power MCU, 32KB Flash, 4KB SRAM, 32-LQFP
NXP SemiconductorsMKL04Z32VLC4
Kinetis KL04: 48MHz Cortex-M0+ Ultra-Low Power MCU, 32KB Flash, 4KB SRAM, 32-LQFP
NXP SemiconductorsMKL04Z8VLC4
Kinetis KL04: 48MHz Cortex-M0+ Ultra-Low Power MCU, 8KB Flash, 1KB SRAM, 32-LQFP
Descriptions
Descriptions of STMicroelectronics STM32F031K6T6 provided by its distributors.
MCU 32-bit ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V/3.3V 32-Pin LQFP Frame
32KB 2V~3.6V ARM Cortex-M0 48MHz 25 LQFP-32(7x7) Microcontroller Units (MCUs/MPUs/SOCs) ROHS
STM32F Series 32 kB Flash 4 kB SRAM 48 MHz 32-Bit Microcontroller - LQFP-32
RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, 48MHz, CMOS, PQFP32
Mcu, 32Bit, 48Mhz, Lqfp-32; Product Range:Stm32 Family Stm32F0 Series Microcontrollers; Architecture:Arm Cortex-M0; No. Of Bits:32Bit; Cpu Speed:48Mhz; Program Memory Size:32Kb; Ram Memory Size:4Kb; No. Of Pins:32Pins; Mcu Case Rohs Compliant: Yes |Stmicroelectronics STM32F031K6T6