Zilog Z8F2421AN020SG
MCU, 8-bit, XP F64xx Series, w/ 24kb Int Flash, 44-pin LQFP, 20MHz, 0°C~+70°C, Pb-free
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Zilog Z8F2421AN020SG.
IHS
Datasheet323 pages13 years ago
Augswan
DigiKey
_legacy Avnet
Supply Chain
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.15
Introduction Date2003-10-01
Related Parts
MCU 8-bit AT89 8051 CISC 24KB Flash 3.3V/5V 44-Pin LQFP Tray
Compact, Low-power 8-bit Microcontrollers for General Purpose Applications (Non Promotion)
NXP SemiconductorsMC9S08LL16CLF
MCU-Application Specific 8BIT, S08, 20MHz, 2 KB RAM/16KB Program, 1.8V-3.6Vin, LQFP-48
NXP SemiconductorsMC9S08LL8CLF
MCU-Application Specific 8BIT, S08, 20MHz, 2 KB RAM/10KB Program, 1.8V-3.6Vin, LQFP-48
AT89LP Series 64 kB Flash 2.25 kB RAM 20 MHz 8-Bit Microcontroller - LQFP-44
NXP SemiconductorsMC9S08PA16AVLD
8 Bit MCU, S08 Family S08PA Series Microcontrollers, HCS08, 20 MHz, 16 KB, 44 Pins, LQFP
Descriptions
Descriptions of Zilog Z8F2421AN020SG provided by its distributors.
Microcontroller, 8-Bit, FLASH, Z8 CPU, 20MHz, CMOS, PQFP44