Yageo Group SQP500JB-0R62
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 0.62ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group SQP500JB-0R62.
IHS
Datasheet2 pages15 years ago
3 month trend:
+91.41%
CAD Models
Download Yageo Group SQP500JB-0R62 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Introduction Date2010-12-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Stackpole ElectronicsRSMF2JTR620
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 2W, 0.62ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 0.62ohm, 350V, 5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity / AMP1879354-8
Fixed Resistor, Metal Film, 3W, 0.62ohm, 750V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity / AMP1-1879350-2
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 0.62ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupRSF100JB-73-0R62
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 0.62ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Yageo Group SQP500JB-0R62 provided by its distributors.
Normal Style Cement Resistor 0.62Ohm 5W 5% Axial Bulk
Axial FIXED RESISTOR SQP 0.374x 0.354Rectangularx0.866L 9.50mmx9.00mmx22.00mm 5W 620mOhm 300ppm/C
RES 0.62 OHM 5% 5W AXIAL
620m¦¸ ¡À5% 5W 9.5mm*9mm*22mm