Yageo Group RT0805DRD071K5L
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0805 1.5kOhm 0.5% Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0805DRD071K5L.
Official Datasheet10 years ago
Inventory History
3 month trend:
-2.11%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-07-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA-6AED152V
0805 THIN FILM CHIP RESISTOR / 0805 SMD RESISTOR, 0.5%, 25PPM, 1,500 OHM
PanasonicERA-6AED1651V
0805 THIN FILM CHIP RESISTOR / 0805 SMD RESISTOR, 0.5%, 25PPM, 1,650 OHM
PanasonicERA-6AED162V
0805 THIN FILM CHIP RESISTOR / 0805 SMD RESISTOR, 0.5%, 25PPM, 1,600 OHM
Yageo GroupRT0805DRE071K5L
Yageo GroupRT0805DRE071K62L
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0805 1.62kOhm 0.5% Paper T/R
Yageo GroupRT0805DRE071K58L
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0805 1.58kOhm 0.5% Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0805DRD071K5L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 1500ohm, 150V, 0.5% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
RT FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±0.5% ±25ppm/C 1.5kOhm 0.125W 1/8W
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/8W 0805