Yageo Group RT0805DRE071K58L
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0805 1.58kOhm 0.5% Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0805DRE071K58L.
IHS
3 month trend:
-0.10%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-PB6D1581V
Res Thick Film 0805 1.58K Ohm 0.5% 0.25W(1/4W) ±50ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRT0805DRD071K58L
PanasonicERJ6RBD1501V
Res Thick Film 0805 1.5K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±50ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-PB6D1501V
Res Thick Film 0805 1.5K Ohm 0.5% 0.25W(1/4W) ±50ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRT0805DRD071K6L
Res Thin Film 0805 1.6K Ohm 0.5% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRT0805DRD071K62L
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0805 1.62kOhm 0.5% Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0805DRE071K58L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 1580ohm, 150V, 0.5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0805
RT FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±0.5% ±50ppm/C 1.58kOhm 0.125W 1/8W
RES SMD 1.58K OHM 0.5% 1/8W 0805