Yageo Group RT0805BRD077R5L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 7.5ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0805BRD077R5L.
Newark
3 month trend:
-0.27%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-05-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 9 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityCPF0805B7R5E1
Res Thin Film 0805 7.5 Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
TE ConnectivityCPF0805B7R5E1
TE Connectivity / AMP1-1614884-5
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 8.2ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Yageo GroupRT0805FRE077R5L
125mW Thin Film Resistor 150V ±50ppm/℃ ±1% 7.5Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ6GEYJ7R5V
Res Thick Film 0805 7.5 Ohm 5% 0.125W(1/8W) -100ppm/C to 600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0805JR-077R5L
125mW Thick Film Resistors 150V ±5% ±200ppm/℃ 7.5Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0805BRD077R5L provided by its distributors.
7.5 Ohms 0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thin Film
RES SMD 7.5 OHM 0.1% 1/8W 0805
Thin Film Resistors - SMD 7.5 OHM .1% 25PPM 1/8W
Res, 7R5, 0.1%, 0.125W, Thin Film, 0805; Resistance:7.5Ohm; Resistance Tolerance:± 0.1%; Power Rating:125Mw; Resistor Case/Package:0805 [2012 Metric]; Resistor Technology:Thin Film; Resistor Type:High Precision, High Stability Rohs Compliant: Yes |Yageo RT0805BRD077R5L