Yageo Group RT0805BRD0752K3L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 52300ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0805BRD0752K3L.
IHS
3 month trend:
-13.46%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
13,654
Authorized Distributors
4
Resistance
52.3 kΩ
52.3 kΩ
Case/Package
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
125 mW
100 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA6AEB5232V
Res Thin Film 0805 52.3K Ohm 0.1% 0.125W(1/8W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERA6AEB563V
Res Thin Film 0805 56K Ohm 0.1% 0.125W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERA6AEB4992V
125mW Thin Film Resistor 100V ±0.1% ±25ppm/℃ 49.9kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0805BRE0756KL
125mW Thin Film Resistor 150V ±50ppm/℃ ±0.1% 56kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0805BRD0752K3L provided by its distributors.
RT FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±0.1% ±25ppm/C 52.3kOhm 0.125W 1/8W
Thin Film Resistors - SMD 1/8W 52.3K ohm .1% 25ppm
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/8W 0805