Yageo Group RT0805BRD0718RL
125mW Thin Film Resistor 150V ±25ppm/℃ ±0.1% 18Ω 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0805BRD0718RL.
Future Electronics
Upverter
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-26.46%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Introduction Date2008-06-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA-6AHD180V
0805 THIN FILM CHIP RESISTOR / 0805 SMD RESISTOR 0.5% 50PPM 18 OHM
Yageo GroupRT0805FRE0718RL
Res Thin Film 0805 18 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±50ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRT0805CRD0718R2L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 18.2ohm, 150V, 0.25% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Res Thick Film 0805 18 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ-6GEYJ180V
Res Thick Film 0805 18 Ohm 5% 1/8W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ6ENF18R0V
Res Thick Film 0805 18 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0805BRD0718RL provided by its distributors.
Thin Film Resistors - SMD 1/8W 18 ohm .1% 25ppm
SMD Resistor 0805 18Ω ±0.1% 1/8W ±25ppm/℃
Thin Film Res - 0805 18Ohms 0.1% 25PPM
Res, 18R, 0.1%, 0.125W, Thin Film, 0805; Resistance:18Ohm; Resistance Tolerance:± 0.1%; Power Rating:125Mw; Resistor Case/Package:0805 [2012 Metric]; Resistor Technology:Thin Film; Resistor Type:High Precision, High Stability Rohs Compliant: Yes |Yageo RT0805BRD0718RL