Yageo Group RT0603DRE072K94L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 2940ohm, 75V, 0.5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0603DRE072K94L.
Newark
3 month trend:
+843%
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
Introduction Date2008-07-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-PB3D2941V
Res Thick Film 0603 2.94K Ohm 0.5% 0.2W(1/5W) ±50ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ3RBD2801V
Res Thick Film 0603 2.8K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±50ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERA-3AED2941V
Res Thin Film 0603 2.94K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0603DR-072K94L
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0603 2.94kOhm 0.5% Paper T/R
Yageo GroupRT0603DRD073KL
100mW Thin Film Resistor ±0.5% ±25ppm/℃ 3kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0603DRD073K01L
Res Thin Film 0603 3.01K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0603DRE072K94L provided by its distributors.
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0603 2.94kOhm 0.5% Paper T/R
RT FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±0.5% ±50ppm/C 2.94kOhm 0.1W 1/10W
SMD Resistor 0603 2.94KΩ ±0.5% 1/10W ±50ppm/℃
RES SMD 2.94KOHM 0.5% 1/10W 0603
Res, 2K94, 0.5%, 0.1W, Thin Film, 0603; Resistance:2.94Kohm; Resistance Tolerance:± 0.5%; Power Rating:100Mw; Resistor Case/Package:0603 [1608 Metric]; Resistor Technology:Thin Film; Resistor Type:High Precision, High Stability Rohs Compliant: Yes |Yageo RT0603DRE072K94L