Yageo Group RC0603DR-072K94L
General Purpose Chip Resistor Thick Film 0603 2.94kOhm 0.5% Paper T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC0603DR-072K94L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-06-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
PanasonicERJ-PB3D2941V
Res Thick Film 0603 2.94K Ohm 0.5% 0.2W(1/5W) ±50ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERA-3AED2941V
Res Thin Film 0603 2.94K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRT0603DRE072K94L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 2940ohm, 75V, 0.5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERJ3RBD2801V
Res Thick Film 0603 2.8K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±50ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRT0603DRE073KL
100mW Thin Film Resistor 75V ±0.5% ±50ppm/℃ 3kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0603DRE073K09L
Res Thin Film 0603 3.09K Ohm 0.5% 0.1W(1/10W) ±50ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC0603DR-072K94L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.1W, 2940ohm, 75V, 0.5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Thick Film Resistors - SMD 2.94kOhms 1/10W 0603 0.5%
SMD Resistor 0603 2.94KΩ ±0.5% 1/10W ±100ppm/℃