Yageo Group RT0603BRE07750RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 750ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0603BRE07750RL.
Future Electronics
3 month trend:
-0.09%
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-07-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-PB3B7500V
Thick Film Resistors - SMD 0603 Anti-Surge Res. 0.1%, 750ohm
PanasonicERA-3AEB751V
100mW Thin Film Resistor 75V ±0.1% ±25ppm/℃ 750Ω 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0603BRD07750RL
100mW Thin Film Resistor 75V ±25ppm/℃ ±0.1% 750Ω 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJPB3B7680V
Res Thick Film 0603 768 Ohm 0.1% 0.2W(1/5W) ±50ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thin Film 0603 750 Ohm 0.1% 1/8W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Res Thin Film 0603 750 Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0603BRE07750RL provided by its distributors.
750 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR RT 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm 0.1W 1/10W 750Ohm ±50ppm/C
Thin Film Resistors - SMD 750 OHM .1% 50PPM 1/10W
SMD Resistor 0603 750Ω ±0.1% 1/10W ±50ppm/℃
Res, 750R, 0.1%, 0.1W, Thin Film, 0603; Resistance:750Ohm; Resistance Tolerance:± 0.1%; Power Rating:100Mw; Resistor Case/Package:0603 [1608 Metric]; Resistor Technology:Thin Film; Resistor Type:High Precision, High Stability Rohs Compliant: Yes |Yageo RT0603BRE07750RL