Yageo Group RT0603BRE07105KL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 105000ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0603BRE07105KL.
IHS
3 month trend:
-22.52%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-07-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA3AEB1053V
100mW Thin Film Resistor 75V ±0.1% ±25ppm/℃ 105kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0603BRD07105KL
100mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 105kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ-PB3B1003V
ERJ Series 0603 100 kOhm 0.2 W ±0.1 % ±50 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
PanasonicERJ-PB3B9762V
Res Thick Film 0603 97.6K Ohm 0.1% 0.2W(1/5W) ±50ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thin Film 0603 105K Ohm 0.1% 0.1W(1/10W) ±25ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRT0603BRD07102KL
100mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 102kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0603BRE07105KL provided by its distributors.
RT FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±0.1% ±50ppm/C 105kOhm 0.1W 1/10W
RES SMD 105K OHM 0.1% 1/10W 0603
SMD Resistor 0603 105KΩ ±0.1% 1/10W ±50ppm/℃