Yageo Group RT0603BRB0727RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 27ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 10ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0603BRB0727RL.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Upverter
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-11.82%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityCPF0603B27RE1
Res Thin Film 0603 27 Ohm 0.1% 0.063W(1/16W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Medical Automotive AEC-Q200
TE Connectivity / AMP2176216-6
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 27ohm, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Yageo GroupRT0603BRD0727RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 27ohm, 75V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0603
TE ConnectivityCPF0603B27RE1
100mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 24.9Ω 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0603BRD0724R9L
100mW Thin Film Resistor 75V ±25ppm/℃ ±0.1% 24.9Ω 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0603BRB0727RL provided by its distributors.
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0603 27Ohm 0.1% Paper T/R
Thin Film Resistors – SMD; YAGEO; RT0603BRB0727RL; 27 Ohm; 0603; 10 ppm/°C; Thin Film
Res, 27R, 0.1%, 0.1W, 0603, Thin Film Rohs Compliant: Yes |Yageo RT0603BRB0727RL
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR RT 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm 0.1W 1/10W 27Ohm ±10ppm/C
RES SMD 27 OHM 0.1% 1/10W 0603
SMD Resistor 0603 27Ω ±0.1% 1/10W ±10ppm/℃