Yageo Group RT0402BRE07182RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.0625W, 182ohm, 50V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0402BRE07182RL.
Upverter
Inventory History
3 month trend:
-0.02%
SymbolFootprint
SnapEDA
Introduction Date2008-07-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRT0402BRD07182RL
62.5mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 182Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERA2AEB1820X
Res Thin Film 0402 182 Ohm 0.1% 0.063W(1/16W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERA2AEB201X
63mW Thin Film Resistor 50V ±0.1% ±25ppm/℃ 200Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERA-2AEB181X
Res Thin Film 0402 180 Ohm 0.1% 0.063W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
TE ConnectivityCPF0402B200RE
Res Thin Film 0402 200 Ohm 0.1% 0.063W(1/16W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Medical Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRT0402BRD07196RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.0625W, 196ohm, 50V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0402BRE07182RL provided by its distributors.
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0402 182Ohm 0.1% Paper T/R
RT FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±0.1% ±50ppm/C 182Ohm 0.063W 1/16W
Thin Film Resistors - SMD 182 ohm .1% 50 ppm High Precision
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/16W 0402