Yageo Group RT0402BRD0740R2L
Fixed Resistor, Thin Film, 0.0625W, 40.2ohm, 50V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0402BRD0740R2L.
Newark
Datasheet10 pages3 years ago
Upverter
Inventory History
3 month trend:
-24.42%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
6
Resistance
40.2 Ω
40.2 Ω
Case/Package
0402
Tolerance
0.1 %
0.1 %
Power Rating
62.5 mW
100 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 9 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 0402 40.2 Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.063W, 40.2ohm, 50V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0402
Res Thick Film 0402 40.2 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
CRCW Series 0402 0.063 W 40.2 Ohm ±0.5 % ±100 ppm/K SMT Thick Film Chip Resistor
Yageo GroupRT0402BRE0740R2L
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0402 40.2Ohm 0.1% Paper T/R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 40.2ohm, 50V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0402
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0402BRD0740R2L provided by its distributors.
RT FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±0.1% ±25ppm/C 40.2Ohm 0.063W 1/16W
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
Thin Film Resistors - SMD 1/16W 40.2 ohm .1% 25ppm
SMD Resistor 0402 40.2Ω ±0.1% 63mW ±25ppm/℃
Res, 40R2, 0.1%, 0.063W, Thin Film, 0402; Resistance:40.2Ohm; Resistance Tolerance:± 0.1%; Power Rating:63Mw; Resistor Case/Package:0402 [1005 Metric]; Resistor Technology:Thin Film; Resistor Type:High Precision, High Stability Rohs Compliant: Yes |Yageo RT0402BRD0740R2L