Yageo Group RT0402BRD07348RL
63mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 348Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0402BRD07348RL.
Newark
Datasheet10 pages3 years ago
Upverter
ODG (Origin Data Global)
Inventory History
3 month trend:
-0.13%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
5,486
Authorized Distributors
6
Resistance
348 Ω
348 Ω
348 Ω
Case/Package
0402
Tolerance
0.1 %
0.1 %
0.1 %
Power Rating
62.5 mW
100 mW
100 mW
Composition
Thin Film
Thin Film
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
25 ppm/°C
25 ppm/°C
Introduction Date2008-06-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERA-2AEB3480X
Res Thin Film 0402 348 Ohm 0.1% 0.063W(1/16W) ±25ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERA-2AEB331X
Res Thin Film 0402 330 Ohm 0.1% 0.063W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERA-2AEB361X
Res Thin Film 0402 360 Ohm 0.1% 0.063W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0402BRD07348RL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.0625W, 348ohm, 50V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0402
High Precision-High Stability Chip Resistor Thin Film 0402 348Ohm 0.1% Paper T/R
348 Ohms 0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thin Film
RT FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±0.1% ±25ppm/C 348Ohm 0.063W 1/16W
Thin Film Resistors - SMD 1/16W 348 ohm .1% 25ppm
SMD Resistor 0402 348Ω ±0.1% 1/16W ±25ppm/℃
Res, 348R, 0.1%, 0.063W, Thin Film, 0402; Resistance:348Ohm; Resistance Tolerance:± 0.1%; Power Rating:63Mw; Resistor Case/Package:0402 [1005 Metric]; Resistor Technology:Thin Film; Resistor Type:High Precision, High Stability Rohs Compliant: Yes |Yageo RT0402BRD07348RL