Yageo Group RT0402BRB07100RL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.0625W, 100ohm, 50V, 0.1% +/-Tol, 10ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RT0402BRB07100RL.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Upverter
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-07-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 9 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityRN73C1E90R9BTDF
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 90.9ohm, 25V, 0.1% +/-Tol, 10ppm/Cel, Surface Mount, 0402
TE Connectivity / AMP9-1879125-2
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 105ohm, 25V, 0.1% +/-Tol, 10ppm/Cel, Surface Mount, 0402
PanasonicERA2AEB101X
Res Thin Film 0402 100 Ohm 0.1% 0.063W(1/16W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity2-1879208-5
Res Thin Film 0402 100 Ohm 0.1% 1/16W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Res Thin Film 0402 100 Ohm 0.1% 1/10W ±25ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.063W, 100ohm, 50V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RT0402BRB07100RL provided by its distributors.
0402 (1005Metric) FIXED RESISTOR RT 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm 0.063W 1/16W 100Ohm ±10ppm/C
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/16W 0402
Thin Film Resistors - SMD 1/16W 100 ohm .1% 10ppm