Yageo Group RSF100JB-73-18R
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 18ohm, 350V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RSF100JB-73-18R.
IHS
Datasheet18 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
-19.40%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2010-12-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Stackpole ElectronicsRSMF1JT18R0
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 18ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRSF1JT18R0
Stackpole ElectronicsRSF2JT18R0
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 2W, 18ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Yageo GroupRSF200JB-73-18R
RSF Axial Through Hole Resistor ±5% 18Ohm 0.197Diax0.610L 5.00mmx15.50mm
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 18ohm, 350V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 18ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RSF100JB-73-18R provided by its distributors.
Flame-Proof Type Metal Oxide Film Resistor 18Ohm 1W 5% Axial Bulk
Res Metal Oxide 18 Ohm 5% 1W ±300ppm/C AXL Bulk
Axial RSF 0.177Diax0.453L 4.50mmx11.50mm 18Ohm ±5%
Metal Oxide Resistors 18ohm 5% 1W Metal Oxide Film