Yageo Group RL1218JK-070R033L
Res Thick Film 1218 0.033 Ohm 5% 1W ±1000ppm/C Epoxy Wide Terminal SMD Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL1218JK-070R033L.
3 month trend:
+44.81%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2008-12-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Wide 1812 (4532Metric) 1218 FIXED RESISTOR RL 0.120Lx0.181W 3.05mmx4.60mm 1W 33mOhm ±1000ppm/C
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL1218JK-070R033L provided by its distributors.
RL Series 1218 1 W 0.033 Ohm ±5 % ±1000 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 0.033ohm, 0.1817V, 5% +/-Tol, 1000ppm/Cel, Surface Mount, 1218
Res, R033, 1W, 1218, Thick Film; Resistance:0.033Ohm; Product Range:Rl Series; Resistor Case/Package:1218 Wide [3045 Metric]; Power Rating:1W; Resistance Tolerance:± 5%; Resistor Technology:Thick Film; Product Length:3.05Mm Rohs Compliant: Yes |Yageo RL1218JK-070R033L