Yageo Group RL1218FK-070R033L
Wide 1812 (4532METRIC) 1218 Fixed Resistor Rl 0.120LX0.181W 3.05MMX4.60MM 1W 33MOHM ±1000PPM/C
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL1218FK-070R033L.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
element14 APAC
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-9.03%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRL1218JK-070R03L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 0.03ohm, 0.1732V, 5% +/-Tol, 2000ppm/Cel, Surface Mount, 1218
Res Thick Film 1218 0.033 Ohm 5% 1W ±1000ppm/C Epoxy Wide Terminal SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 0.036ohm, 0.1897V, 5% +/-Tol, 1000ppm/Cel, Surface Mount, 1218
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL1218FK-070R033L provided by its distributors.
Low Ohmic Chip Resistor Thick Film 1218 33mOhm 1% Emboss T/R
Avnet Japan
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 0.033ohm, 0.1817V, 1% +/-Tol, 1000ppm/Cel, Surface Mount, 1218
SMD Resistor 1812 33MΩ ±1% 1W ±1000ppm/℃
RESISTOR, 1218 1W 1% 0.033 OHM; Resistance:0.033ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:1W; Voltage Rating:200mV; Temperature Coefficient:± 1000ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:1218; Resistor Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); External Depth:0.55mm; External Length / Height:5.00mm; External Width:2.5mm; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Package / Case:1218; Series:RL; Temperature Coeff. +:1000ppm/°C; Temperature Coeff. -:1000ppm/°C; Termination Type:SMD; Tolerance +:1%; Tolerance -:1%