Yageo Group RL1210FR-070R3L
500mW Thick Film Resistors ±600ppm/℃ ±1% 300mΩ 1210 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL1210FR-070R3L.
3 month trend:
-1.54%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-08-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRL1210JR-070R3L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 0.3ohm, 0.3873V, 5% +/-Tol, 600ppm/Cel, Surface Mount, 1210
Yageo GroupRL1210JR-070R33L
Res Thick Film 1210 0.33 Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRL1210JR-070R27L
500mW Thick Film Resistors ±5% ±600ppm/℃ 270mΩ 1210 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ14BQFR33U
Res Thick Film 1210 0.33 Ohm 1% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ14BQFR27U
Res Thick Film 1210 0.27 Ohm 1% 1/2W ±200ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
RCWE Series 1210 1 W 0.33 Ohm ±1 % ±100 ppm/°C Thick Film Chip Resistor
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL1210FR-070R3L provided by its distributors.
Res, 0R3, 1%, 0.5W, Thick Film, 1210 Rohs Compliant: Yes |Yageo RL1210FR-070R3L
RL Series 1210 0.5 W 0.3 Ohm ±1% ±600 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 0.3ohm, 0.3873V, 1% +/-Tol, 600ppm/Cel, Surface Mount, 1210