Yageo Group RL1206FR-070R36L
Res Thick Film 1206 0.36 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±600ppm/C Epoxy Pad SMD Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL1206FR-070R36L.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
-62.62%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-8BQFR36V
Res Thick Film 1206 0.36 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE ConnectivityRLP73K2BR36FTDF
Res High Power Current Sense Thick Film 1206 0.36 Ohm 1% 1/2W ±200ppm/°C Molded Paper T/R
Yageo GroupPT1206FR-7W0R36L
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Thick Film 1206 360mOhm 1% Paper T/R
PanasonicERJ-8RQFR33V
Res Thick Film 1206 0.33 Ohm 1% 1/4W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-8RQFR39V
ERJ Series 1206 0.39 Ohm 0.25 W ±1 % ±250 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Res Thick Film 1206 0.332 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±75ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL1206FR-070R36L provided by its distributors.
250mW Thick Film Resistors ±1% ±600ppm/℃ 360mΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res, 0R36, 1%, 0.25W, Thick Film, 1206 Rohs Compliant: Yes |Yageo RL1206FR-070R36L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.36ohm, 0.3V, 1% +/-Tol, 600ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR RL 0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm 0.25W 1/4W 360mOhm ±600ppm/C