Yageo Group RL0805JR-070R5L
Low Ohmic Chip Resistor Thick Film 0805 500mOhm 5% Paper T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL0805JR-070R5L.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Datasheet9 pages11 years ago
Inventory History
3 month trend:
-0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityRLP73K2AR51JTD
Res High Power Current Sense Thick Film 0805 0.51 Ohm 5% 1/4W ±200ppm/°C Molded Paper T/R
TE Connectivity / AMP6-1622825-1
Res Thick Film 0805 0.47 Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±200ppm/C Epoxy SMD Automotive T/R
PanasonicERJS6QJR51V
Res Thick Film 0805 0.51 Ohm 5% 1/4W ±150ppm/°C Molded SMD SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-6RQJR47V
Thick Film Chip Res, 0805, Low ohmic,5% 0.47ohm, 7
PanasonicERJ-6BQJR51V
Thick Film Chip Res 0805 Low Ohmic 5% Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJ-6BQJR51V
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL0805JR-070R5L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 0.5ohm, 0.25V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Surface Mount, 0805
0805 (2012Metric) RL 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.125W 1/8W 500mOhm ±200ppm/C
Res, R5, 0.125W, 0805, Thick Film; Resistance:500Mohm; Product Range:Rl Series; Resistor Case/Package:0805 [2012 Metric]; Power Rating:125Mw; Resistance Tolerance:± 5%; Resistor Technology:Thick Film; Product Length:2.01Mm Rohs Compliant: Yes |Yageo RL0805JR-070R5L