Yageo Group RL0805JR-070R4L
Res Thick Film 0805 0.4 Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±300ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL0805JR-070R4L.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Datasheet9 pages11 years ago
Inventory History
3 month trend:
-0.29%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2012-08-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
TE ConnectivityRLP73N2AR43JTD
Res Thick Film 0805 0.43 Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±300ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-6RQJR39V
Res Thick Film 0805 0.39 Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±250ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE ConnectivityRLP73N2AR39JTD
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.39ohm, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERJ-6BQJR43V
Thick Film Chip Res 0805 Low Ohmic 5% Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJ-6BQJR43V
PanasonicERJ-6DQJR39V
Res Thick Film 0805 0.39 Ohm 5% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TE Connectivity / AMP5-1622825-9
SMD Current Sense Resistors, RL73 Series, 0.39 ohm, 125 mW, - 5%, 1.11 V, 0805 [2012 Metric]
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL0805JR-070R4L provided by its distributors.
Low Ohmic Chip Resistor Thick Film 0805 400mOhm 5% Paper T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 0.4ohm, 0.2236V, 5% +/-Tol, 300ppm/Cel, Surface Mount, 0805
0805 (2012Metric) RL 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.125W 1/8W 400mOhm ±300ppm/C