Yageo Group RL0805FR-7W0R033L
Res Thick Film 0805 33m Ohm 1% 1/4W ±1200ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL0805FR-7W0R033L.
IHS
Datasheet9 pages8 years ago
Future Electronics
element14 APAC
Newark
Inventory History
3 month trend:
-12.43%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ6BWFR033V
Res Thick Film 0805 0.033 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 0.033 Ohm 1% 0.33W(1/3W) 0ppm/C to 250ppm/C Pad SMD Automotive AEC-Q200
Res Metal Strp 0805 33M Ohm 1% 1/8W 75Ppm/ C Smd Rohs Compliant: Yes
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.033ohm, 0.0908V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
125mW Thin Film Resistor ±100ppm/℃ ±1% 33mΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Current Sensor-Low TCR Chip Resistor Automotive Grade Metal Foil 0805 33mOhm 1% Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL0805FR-7W0R033L provided by its distributors.
Avnet Japan
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR RL 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.25W 1/4W 33mOhm 卤1200ppm/C
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 0.033ohm, 0.0908V, 1% +/-Tol, 1200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
RL Series 0805 0.125 W 0.033 Ohm ±1% ±1200 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
RES SMD 0.033 OHM 1% 1/4W 0805
SMD Resistor 0805 33MΩ ±1% 250mW ±1200ppm/℃
RESISTOR, 0805 1% 0.033R; Product Range:YAGEO (PHYCOMP) - RL Series Thick Film Chip Resistor; Resistance:0.033ohm; Power Rating:250mW; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Case Style:0805 [2012 Metric]; Resistor Element Material:Thick;RoHS Compliant: Yes
RESISTOR, 0805 1% 0.033R; Resistance:0.033ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:250mW; Voltage Rating:150V; Temperature Coefficient:± 1000ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:0805; Resistor Mounting:SMD; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); External Depth:0.5mm; External Length / Height:2mm; External Width:1.25mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Lead Spacing:0.35mm; No. of Pins:2; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Package / Case:0805; Series:LRC12P; Temperature Coeff. +:1000ppm/°C; Temperature Coeff. -:1000ppm/°C; Termination Type:SMD; Tolerance +:1%; Tolerance -:1%; Voltage Rating V DC:150V