Yageo Group RL0805FR-070R36L
Res Thick Film 0805 0.36 Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±600ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL0805FR-070R36L.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-28.50%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-6BQFR36V
Res Thick Film 0805 0.36 Ohm 1% 0.33W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ-6DQFR36V
Res Thick Film 0805 0.36 Ohm 1% 0.5W(1/2W) 0ppm/C to 100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-6RQFR33V
Res Thick Film 0805 0.33 Ohm 1% 1/8W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
TE ConnectivityRLP73N2AR33FTDF
Res Thick Film 0805 0.33 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±300ppm/C Pad SMD Automotive T/R
SMD Chip Resistor, 390 Milliohm, ± 1%, 500 mW, 0508 [1220 Metric] Wide, Thick Film
TE ConnectivityRLP73N2AR33FTDF
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL0805FR-070R36L provided by its distributors.
125mW Thick Film Resistors ±1% ±600ppm/℃ 360mΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res, 0R36, 1%, 0.125W, Thick Film, 0805 Rohs Compliant: Yes |Yageo RL0805FR-070R36L
RL Series 0805 0.125 W 0.36 Ohm ±1% ±600 ppm/°C SMT Low OHMIC Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 0.36ohm, 0.2121V, 1% +/-Tol, 600ppm/Cel, Surface Mount, 0805
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR RL 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.125W 1/8W 360mOhm ±600ppm/C