Yageo Group RL0402FR-070R2L
62.5mW Thick Film Resistors ±800ppm/℃ ±1% 200mΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
TTIRL0402FR-070R2L010KTape & Reel
4h
NewarkRL0402FR-070R2L010KCut Tape
AvnetRL0402FR-070R2L010K
3d
Future ElectronicsRL0402FR-070R2L010KTape & Reel
TTI EuropeRL0402FR-070R2L010KTape & Reel
5h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RL0402FR-070R2L.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-46.10%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-04-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
TE Connectivity / AMP1-2176049-5
Res High Power Current Sense Thick Film 0402 0.2 Ohm 1% 1/8W ±300ppm/°C Molded Paper T/R
Yageo GroupPT0402FR-7W0R2L
PT Series 0402 0.2 Ohm ±1% 0.125 W ±200 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Yageo GroupPT0402FR-070R2L
62.5mW Thick Film Resistors ±1% ±200ppm/℃ 200mΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERJ-2BQFR22X
Res Thick Film 0402 0.22 Ohm 1% 2/3W ±250ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 0.22ohm, 1% +/-Tol, 300ppm/Cel, Surface Mount, 0402
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RL0402FR-070R2L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 0.2ohm, 0.1118V, 1% +/-Tol, 800ppm/Cel, Surface Mount, 0402
0402 (1005Metric) FIXED RESISTOR RL 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm 0.063W 1/16W 200mOhm ±800ppm/C
Res, R2, 0.063W, 0402, Thick Film; Resistance:200Mohm; Product Range:Rl Series; Resistor Case/Package:0402 [1005 Metric]; Power Rating:63Mw; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Technology:Thick Film; Product Length:1Mm Rohs Compliant: Yes |Yageo RL0402FR-070R2L