Yageo Group RC2512FK-078R2L
2512 8.2 Ohms 1% Thick Film Surface Mount Chip Resistor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC2512FK-078R2L.
Upverter
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-11.81%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 2512 7.5 Ohm 1% 1W ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 2512 8.25 Ohm 1% 1W ±200ppm/°C SMD Blister T/R
TE Connectivity35208R2JT
Res Thick Film 2512 8.2 Ohm 5% 1W ±350ppm/°C Molded SMD SMD T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 8.2ohm, 500V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 2512
Yageo GroupRC2512JK-078R2L
Res, 8.2R, 5%, 1W, Thick Film, Smd Rohs Compliant: Yes |Yageo RC2512JK-078R2L
Res Thick Film 2512 8.2 Ohm 5% 1W ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC2512FK-078R2L provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 8.2ohm, 200V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 2512
2512 (6432Metric) FIXED RESISTOR RC 0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm 1W 8.2Ohm ±200ppm/C
SMD Resistor 2512 8.2Ω ±1% 1W ±200ppm/℃