Yageo Group RC2512FK-07147RL
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 147ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC2512FK-07147RL.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
68,691
Authorized Distributors
4
Resistance
147 Ω
147 Ω
Case/Package
2512
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2004-10-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 147ohm, 500V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2512
PanasonicERJ-1TNF1470U
Res Thick Film 2512 147 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Res Thick Film 2512 154 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 2512 150 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Blister T/R
PanasonicERJ-1TNF1370U
Res Thick Film 2512 137 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Res Thick Film 2512 158 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC2512FK-07147RL provided by its distributors.
2512 (6432Metric) FIXED RESISTOR RC 0.250Lx0.122W 6.35mmx3.10mm 1W 147Ohm ±100ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 147Ohms 1W 2512 1%
147¦¸ ¡À1% 1W 2512 6.35mm*3.1mm*650¦Ìm