Yageo Group RC2010FK-0775KL
Res Thick Film 2010 75K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Molded SMD Embossed T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC2010FK-0775KL.
Newark
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Inventory History
3 month trend:
+45.46%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
35,690
Authorized Distributors
6
Resistance
75 kΩ
75 kΩ
75 kΩ
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
750 mW
750 mW
750 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2004-10-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-12SF7502U
Res Thick Film 2010 75K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 75000ohm, 400V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.5W, 75000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2010
MCR FIXED RESISTOR 2010 (5025Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 69.8kOhm 0.5W 1/2W
Res Thick Film 2010 68.1K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ-12SF6812U
Res Thick Film 2010 68.1K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC2010FK-0775KL provided by its distributors.
RC FIXED RESISTOR 2010 (5025Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 75kOhm 0.75W 3/4W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.75W, 75000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Res, 75K, 1%, 0.75W, Thick Film, 2010; Resistance:75Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:750Mw; Resistor Case/Package:2010 [5025 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltage Rating:200V Rohs Compliant: Yes |Yageo RC2010FK-0775KL