Yageo Group RC2010FK-076K8L
750mW Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±1% 6.8kΩ 2010 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC2010FK-076K8L.
Newark
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+5.64%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
25,963
Authorized Distributors
6
Resistance
6.8 kΩ
6.8 kΩ
6.8 kΩ
Case/Package
2010
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
750 mW
750 mW
750 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2004-10-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 2010 6.81K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 7320ohm, 400V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
PanasonicERJ-12SF6491U
Res Thick Film 2010 6.49K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 6190ohm, 400V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
PanasonicERJ-12SF6811U
Res Thick Film 2010 6.81K Ohm 1% 0.75W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Res Thick Film 2010 6.19K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC2010FK-076K8L provided by its distributors.
Res, 6.8K, 1%, 0.75W, Thick Film, Smd Rohs Compliant: Yes |Yageo RC2010FK-076K8L
RC FIXED RESISTOR 2010 (5025Metric) Chip Resistor 卤1% 卤100ppm/C 6.8kOhm 0.75W 3/4W
RC Series 2010 0.75 W 6.8 kOhm ±1% ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.75W, 6800ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2010