Yageo Group RC2010FK-0751KL
Res Thick Film 2010 51K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC2010FK-0751KL.
Newark
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-2.54%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 2010 51.1K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 2010 46.4K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 2010 48.7K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-12SF4872U
Res Thick Film 2010 48.7K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Yageo GroupAC2010FK-0749K9L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 49900ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
Yageo GroupAC2010FK-0751K1L
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 51100ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC2010FK-0751KL provided by its distributors.
RC FIXED RESISTOR 2010 (5025Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 51kOhm 0.75W 3/4W
General Purpose Chip Resistor Thick Film 2010 51kOhm 1%
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.75W, 51000ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Thick Film Resistors - SMD 51 kOhms 750 mW 2010 1%
Res, 51K, 1%, 0.75W, Thick Film, 2010; Resistance:51Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:750Mw; Resistor Case/Package:2010 [5025 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Voltage Rating:200V Rohs Compliant: Yes |Yageo RC2010FK-0751KL