Yageo Group RC2010FK-074K87L
750mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 4.87kΩ 2010 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC2010FK-074K87L.
IHS
Datasheet11 pages2 years ago
Upverter
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
8,165
Authorized Distributors
2
Resistance
4.87 kΩ
4.87 kΩ
Case/Package
2010
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
750 mW
750 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
PanasonicERJ-12SF4871U
Res Thick Film 2010 4.87K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 4420ohm, 400V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
PanasonicERJ-12SF5111U
Res Thick Film 2010 5.11K Ohm 1% 0.75W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Res Thick Film 2010 4.99K Ohm 1% 0.75W(3/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.75W, 4750ohm, 400V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2010
Res Thick Film 2010 4.64K Ohm 1% 0.75W ±100ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC2010FK-074K87L provided by its distributors.
General Purpose Chip Resistor Thick Film 2010 4.87kOhm 1% Emboss T/R
RC FIXED RESISTOR 2010 (5025Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 4.87kOhm 0.75W 3/4W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.75W, 4870ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2010
Thick Film Resistors - SMD 4.87K OHM 1%