Yageo Group RC1218JK-07360RL
360 Ohms ±5% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Moisture Resistant Thick Film
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1218JK-07360RL.
Newark
Datasheet11 pages2 years ago
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Introduction Date2004-10-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRC1218FK-07330RL
RC FIXED RESISTOR Wide 1812 (4532Metric) 1218 Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 330Ohm 1W
Yageo GroupRC1218FK-07365RL
General Purpose Chip Resistor Thick Film 1218 365Ohm 1% Emboss T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1218JK-07360RL provided by its distributors.
RC FIXED RESISTOR Wide 1812 (4532Metric) 1218 Chip Resistor ±5% ±100ppm/C 360Ohm 1W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 360ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1218
RES 360 OHM 5% 1W 1812 WIDE ROHS COMPLIANT: YES