Yageo Group RC1218FK-0733RL
RC FIXED RESISTOR Wide 1812 (4532Metric) 1218 Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 33Ohm 1W
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group RC1218FK-0733RL.
Newark
Datasheet11 pages2 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-62.32%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
24,096
Authorized Distributors
6
Resistance
33 Ω
33 Ω
33 Ω
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
1 W
1 W
1 W
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Wide 1812 (4532Metric) 1218 FIXED RESISTOR RCL 0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm 1W 33Ohm ±100ppm/C
Wide 1812 (4532Metric) 1218 FIXED RESISTOR RCL 0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm 1W 30.9Ohm ±100ppm/C
Wide 1812 (4532Metric) 1218 FIXED RESISTOR RCL 0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm 1W 33.2Ohm ±100ppm/C
Yageo GroupRC1218JK-0733RL
Res Thick Film 1218 33 Ohm 5% 1W ±100ppm/C Epoxy Wide Terminal SMD T/R
Res Thick Film 1218 33 Ohm 5% 1W ±200ppm/C Wide Terminal SMD Automotive T/R
Wide 1812 (4532Metric) 1218 FIXED RESISTOR RCL 0.126Lx0.181W 3.20mmx4.60mm 1W 36Ohm ±200ppm/C
Descriptions
Descriptions of Yageo Group RC1218FK-0733RL provided by its distributors.
Res, 33R, 1%, 1W, Thick Film, Smd Rohs Compliant: Yes |Yageo RC1218FK-0733RL
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 33ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1218
33¦¸ ¡À1% 1W 1218 3.1mm*4.6mm*650¦Ìm